Expertizy o Scientologické církvi
Odborné práce publikované českými, slovenskými
a zahraničními odborníky
Petr Velechovský

Petr Velechovský spolupracuje s časopisem Dingir - o současné náboženské scéně (ČR), Rozmer (Slovensko), přispívá do časopisu Sekty i fakty (Polsko) a publikoval v časopise Svět (ČR).

Ve své studii o Scientologické církvi mimo jiné napsal:
"Scientologie dnešní doby, není scientologií v době svého vzniku. Posunula se o mnoho kroků a o více jak 50 let vpřed. Právě svými otevřenými postoji, kdy se nevyhraničuje z většinové společnosti, ale je schopna přistoupit na diskuzi, právě v této době může prokázat, že je skutečným náboženstvím i těm, kteří o tom stále pochybují. Je otevřená všem členům jiných církví a nepřesvědčuje je o tom, že by svou stávající církev měli opustit. Nevyhraničuje svou činnost jako soupeření jedné víry proti druhé."

Celou jeho práci si přečtěte na těchto stránkách


Pavlína Rozkošná

Pavlína Rozkošná je studentkou religionistiky na Masarykové univerzitě v Brně.

Z jejího srovnání scientologických a křesťaských rituálů vyplynulo:
"Scientologové svoji svatbu považují za vyjímečnou díky návodu L.R. Hubbarda jak si správně porozumět a tím se snaží zajistit trvalost manželského svazku. V případě úspěchů by se časem mohli stát silnější náboženskou skupinou než ta, kterou se snaží napodobit. Síla rituálu a především jeho autorita spočívá právě ve víře. ... Rituály jakožto trvalý prvek náboženství nemusí být podmíněny evolučním mechanismem založeným na heslu silnější přežije, ale mohou stát na mnoha faktorech jako je ten sociální. Myslím, že i proto mohou být ochranou v období strachu a zároveň sloužit potřebám společnosti v podobě morálních a etických hodnot atp."

Její práci najdete najdete na těchto stránkách